Projekt i wykonaniee: M. Papuga

Turystyka

POŁOŻENIE

 

Brzozowa leży w południowo - wschodniej części województwa małopolskiego, w powiecie tarnowskim. Obszar gminy, do której ona należy, Gminy Gromnik zajmuje powierzchnię 70 km2 i liczy 8.540 mieszkańców. Gminę tworzy siedem sołectw: Brzozowa, Chojnik, Golanka, Gromnik, Polichty, Rzepiennik Marciszewski i Siemiechów. Komunikację organizuje zarówno linia kolejowa prowadząca do Gomnika (międzynarodowa) Kraków - Krynica, dostateczna sieć dróg gminnych i jedna lokalna (powiatowa) prowadzącaprzez całą wieś, jak i transport prywatny i publiczny.

 

alt

Jak trafić do Brzozowej z 2 połowy XIX w. i 1 połowy XX w. wysiadłszy z pociągu, opisuje Jan Świętek, w swojej pięciotomowej książce pt. "Brzozowa i okolica Zakliczyna nad Dunajcem".

 

Tablice informacyjne przy Ośrodku Edukacyjnym należącym do Zespołu Parków Krajobrazowych Pogórza w Tarnowie we wsi Polichty "Wysiadłszy z pociągu biegnącego od Tarnowa ku Stróżom /stacja węzłowa/ na stacji kolei państwowych w Gromniku, nad rzeką Białą, wchodzimy drogą dojazdową na gościniec krajowy(...). W oddaleniu 2 kilometrów od stacji zbaczamy z gościńca na drogę gminną, która prowadzi przez całą wieś Brzozową, nad potokiem zwanym Brzozówką. ¹"

 

Dzisiejsza droga do Brzozowej wygląda następująco:

 

Po wyjściu ze stacji w Gromniku na drogę należy skręcić w prawo. Trzeba iść do ronda. Po lewej stronie znajduje się jedno z trzech wyjść z ronda. Należy kierować się w jego kierunku. Po ujściu 20 - 30 m widać znak informujący, że aby dojść do Brzozowej trzeba skręcić w lewo. Kiedy się już skręci trzeba iść drogą. Kiedy ujdzie się kilometr wchodzi się na "Wyszczekaniec" (pagórek, przez który prowadzi droga). Po jego pokonaniu u stóp rozpościera się już Brzozowa.

 

Jest również inna droga prowadząca jednak od Zakliczyna:

 

Kiedy wysiądzie się z autobusu na stacji PKS należy iść w kierunku drogi głównej. Następnie trzeba przemierzyć skrzyżowanie i iść około 4 kilometrów. Po tym odcinku drogi można zobaczyć znak informujący, że aby dojść do Brzozowej powinno się skręcić w prawo i udać się tą drogą około 2 kilometrów. Dalej (jeżeli się przejdzie 2 kilometry) rozciąga się już Brzozowa.

 

 

 

Wieś Brzozowa położona jest na Pogórzu Karpackim, w obrębie Pogórza Rożnowskiego i Pogórza Ciężkowickiego. Obszar wsi charakteryzuje się silnie rozwidlonymi wysoczyznami, z których spływają potoki do Brzozowianki, która wpływa do Dunajca. Około 40% powierzchni zajmują lasy i tereny zadrzewione. Dominują lasy mieszane, występuje wiele gatunków paprotników. W wyższych partiach występuje jałowiec niegdyś rosnący powszechnie dziś już bardzo rzadki. Z roślin objętych ochroną można spotkać przebiśnieg, sasankę, wawrzynka wilcze łyko.

 

 

Cała wieś ze względu na swe duże wartości krajobrazowe została włączona do Ciężkowicko - Rożnowskiego Parku Krajobrazowego (1820 ha) . Jak większość obszarów podgórskich, tak i obszar Brzozowej należy do strefy klimatu umiarkowanego przejściowego. W miejscowości Polichty, istnieje założony w 1997 r. Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Pogórza w Tarnowie. Wokół Ośrodka została wytyczona 1,5 km ścieżka przyrodnicza, na której można obejrzeć 30 gat. roślin chronionych w naturalnych siedliskach.

 

 

Do ciekawostek przyrodniczych należy zaliczyć również występowanie na terenie wsi Polichty, trzech schronów skalnych. Powstały one w piaskowcach ciężkowickich na skutek erozji i zawalenia się stropów fragmentów ławic skalnych. Schroniska te to zagłębienia pod okapami lub niewielkie korytarzyki utworzone pomiędzy blokami skalnymi. Ich długość sięga maksymalnie do 9 metrów.

 

 

PIESZE SZLAKI TURYSTYCZNE

alt

 

 

Wzgórza na terenie Gminy Gromnik, a w szczególności Brzozowej otwierają możliwości przed miłośnikami wędrówek pieszych. Dwie z trzech tras w gminie prowadzi przez Brzozową.

 

1. Siemiechów (260 m) - Brzozowa (280 m) - Sucha Góra (400 m)

 

Szlak żółty: 6,0 km - 2 godz.

 

Ładne krajobrazowo przejście przez Brzozową z zabytkowym, drewniany kościołem św. Mikołaja do źródeł wód siarczkowych i Ośrodka Edukacji Ekologicznej.

 

Widok Brzozowej zdj. - droga na wieś Polichty

 

2. Gromnik (230 m) - Os. Góry (350 m) - Os. Polichty (390 m) - Sucha Góra (400 m)

 

Szlak zielony: 8,5 km - 2.45 godz.

 

 

 

Atrakcyjne krajobrazowo przejście wśród malowniczych osiedli grzbietowych do Ośrodka Edukacji Ekologicznej ZPKP. W okolicach Suchej Góry trzy źródła wód siarczkowych: "Paweł", "Jacek", "Geologów". Na szczycie Suchej Góry symboliczna mogiła poległych 12 XI 1944 r. partyzantów kompanii "Ewa" batalionu AK "Barbara".

 

 

 

3. Siemiechów (260 m) - Wielkie Góry (405 m) - Wał (526 m)

 

Szlak żółty: 5,1 km - 1.30 godz.

 

 

 

Krótka, widokowa wędrówka na jeden z najwyższych szczytów Pogórza Rożnowskiego. W Siemiechowie zabytkowy, drewniany kościół p.w. M.B. Gromnicznej. Rozległe podszczytowe kompleksy leśne i panoramy ze szczytu Wału.

 

 

 

4. Gromnik (230 m) - Os. Zalesie (305 m) - Os. Moszczenica (385 m) - Wał (526 m)

 

Szlak zielony: 8,0 km - 2.30 godz.

 

 

 

Podejście z doliny Białej widokowym grzbietem na Wał. W Gromniku zabytkowy drewniany kościółek św. Marcina. Na szlaku liczne cmentarze z I wojny światowej. Z przełączki pomiędzy szczytami Wału rozległa panorama na płd. - na Pogórze Rożnowskie, Pogórze Wielickie, Beskid Niski i Beskid Wyspowy.

 

 

TRASY ROWEROWE

 

 

Przez Brzozową i wsie sąsiadujące z nią prowadzi również wiele tras rowerowych.

 

1. Trasa rowerowa nr 1 - niebieska "Przez Golankę"

 

Długość: 17 km

 

Przez:

 

Gromnik parking k. kościoła - Zalesie - Chojnik - Gromnik - Golanka - Rzepiennik Marciszewski - Gromnik Nadleśnictwo.

 

Droga:

 

Trasa prowadzi drogami asfaltowymi i gruntowymi. Trasa o średnim stopniu trudności o różnym natężeniu ruchu (z wyjątkiem odcinka w Golance przejazd przez drogę główną). Trasa z wieloma punktami widokowymi.

 

Na trasie:

 

Kościół św. Marcina, punkty widokowe, kapliczki i krzyże przydrożne

 

 

 

2. Trasa rowerowa nr 2 - zielona "Do wód leczniczych"

 

Długość: 28 km

 

Przez:

 

Gromnik (dworzec PKP) - Polichty - Sucha Góra - Jastrzębia - Budzyń - Brzozowa - Siemiechów - Gromnik.

 

Droga:

 

Trasa o średnim natężeniu ruchu i średnim stopniu trudności. Prowadzi drogami asfaltowymi i gruntowymi (ok. 2 km droga trudna). Prowadzi przez kompleksy leśne, wiele punktów widokowych.

 

Na trasie:

 

Punkty widokowe, Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Pogórza, Sucha Góra. Złoże wód siarkowych, leczniczych, ścieżka edukacyjna z kompleksem leśnym, kapliczki, cmentarz z I wojny światowej, kościół w Brzozowej p.w. św. Mikołaja, cmentarz z I wojny światowej (Siemiechów).

 

 

 

3. Trasa rowerowa nr 3 - czerwona

 

Długość: 25 km

 

Przez:

 

Gromnik - Góry - Polichty - Wierchownia Pozna - Babia Góra - Chojny PKP.

 

Droga:

 

Trasa o średnim stopniu trudności, o dużym pofałdowaniu terenu, prowadzi drogami asfaltowymi i gruntowymi.

 

Na trasie:

 

Liczne punkty widokowe, kompleksy leśne, źródła wód leczniczych przy trasie.

 

 

 

AGROTURYSTYKA

 

 

Na terenie wsi Brzozowa znajdują się dwa gospodarstwa agroturystyczne. Oto ich adresy i numery telefonów:

 

Krzysztof Ciesielczyk

 

33 - 182 Brzozowa 192

 

 

tel. (014) 65 16 086

 

 

ośrodek Edukacyjny należący do Zespołu Parków Krajobrazowych Pogórza w Tarnowie we wsi Polichty

 

Atrakcją w Polichtach, niegdyś przysiółku Brzozowej, teraz osobnej wsi jest Ośrodek Edukacyjny należący do Zespołu Parków Krajobrazowych Pogórza w Tarnowie. Intrygującą atrakcją jest staw z roślinnością wodno-błotną, pełen wodnych stworzeń i owadów. Z brzegu wychodzi 13-m. pomost do obserwacji życia w stawie, pozwalającym z bliska oglądać biosferę stawu, zaglądać w "oko przyrody". Niedaleko znajduje się murawa kserotermiczna z kilkunastoma światłolubnymi roślinami chronionymi oraz złoża wód siarczkowych.

 

Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Pogórza w miejscowości Polichty oferuje:

 

* 20 miejsc noclegowych

* do dyspozycji: łazienki, kuchnia, jadalnia.

 

 

Informacja:

 

Zespół Parków Krajobrazowych Pogórza w Tarnowie

Al. Solidarności 5-9 33-100 Tarnów

tel. (0-14) 627-42-72 ¹ Brzozówka - dzisiejsza Brzozowianka

Odsłony: 4984