Projekt i wykonaniee: M. Papuga

Obchody dnia św. Floriana - patrona strażaków

b_250_0_16777215_00_images_stories_edytaobchody_dscf6754.JPG

Obchody dnia św. Floriana - patrona strażaków

4 maja to święto patrona wszystkich strażaków - Św. Floriana. Z tego powodu dzień wcześniej - 3 maja o godz. 10:30 w naszymkościele parafialnym została odprawiona za strażaków, a szczególnie tych Druhów, którzy odeszli na wieczną posługę do Pana uroczysta Msza św., którą celebrował  ksiądz Stanisław Wojtas, proboszcz parafii Brzozowa.


 

b_250_0_16777215_00_images_stories_obchodyjoanna_dsc06370.JPGPo Mszy św. nasi druhowie przeszli w orszaku na Cmentarz Parafialny, gdzie najmłodsi adepci sztuki pożarniczej pod opieką starszych zapalili znicze na grobach nieżyjących Druhów.

Potem wszyscy przeszli do Domu Ludowego na skromny poczęstunek.

………………………………………………………………………………………………….

 

Warto wiedzieć:

Straż pożarna w Polsce jest instytucją o najwyższym stopniu zaufania społecznego. W badaniach opinii publicznej, strażacy są oceniani pozytywnie przez 94 procent rodaków. Najstarsza w Polsce zawodowa straż pożarna została utworzona w Warszawie w 1836 roku. Należy do czternastu najstarszych straży w Europie.

 

Święty Florian Urodził się w Enns w 250 r. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana (284-305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (ówcześnie Anizy), na terenie dzisiejszej Austrii.

Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich wg reguły św. Augustyna. W roku 1184 Idzi, biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa.

W dzielnicy Krakowa – Kleparz, znajduje się kościół pw. św. Floriana, fundacji biskupa krakowskiego Gedki, gdzie według legendy zatrzymały się konie wiozące relikwie świętego na Wawel. Konie tak długo nie chciały się ruszyć z miejsca, aż zadecydowano o wybudowaniu świątyni. Obecnie relikwie Świętego Floriana znajdują się w Chorzowie.

Św. Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. Jest również patronem Górnej Austrii obok św. Leopolda. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 4 maja. W polskim Kościele ma rangę wspomnienia obowiązkowego.

b_250_0_16777215_00_images_stories_obchodyjoanna_dsc06399.JPG

Odsłony: 2013