Jasełka i chodzenie „po kolędzie”2010
Jasełka i chodzenie „po kolędzie”2010
Do dzisiejszego dnia w tradycji jest wiele doniosłych świąt, których treść przetrwała pokolenia. Najwyraźniej to widać w zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem. W wigilię Bożego Narodzenia w każdym domu ubiera się choinkę, zakłada odświętne stroje i czeka z niecierpliwością na pierwszą gwiazdę, która jest znakiem do rozpoczęcia wieczerzy.
Na stół podaje się kapustę z grochem, ziemniaki, kluski ze śliwkami lub suche, czyli łazanki, kaszę maszczoną olejem lub ze śliwkami. Pod miski z potrawami wkłada się opłatek, a po spożyciu każdej potrawy sprawdza się, czy przykleił się do dna. Jeżeli się przykleił, oznacza to, że dana potrawa, np. kapusta, groch będzie się darzyła w przyszłym roku. Po wieczerzy wszyscy śpiewają wspólnie kolędy. Przed Pasterką wystawiane są tradycyjnie jasełka bożonarodzeniowe w Domu Ludowym przygotowywane przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Brzozowej. Następnie słysząc bicie dzwonów, śpieszą wszyscy na mszę o północy tak zwaną Pasterkę.
W okresie świąteczno-noworocznym po naszej wiosce chodzą kolędnicy - przebrani za różne postaci (turonia, anioła, diabła, śmierć, króla) chłopcy, śpiewający kolędy i mówiący wierszyki. Są przyjmowani gościnnie do każdego domu i otrzymują drobne ofiarki oraz słodycze.
Oprac. Martyna Wójcik
Fot. Radek Gotfryd
{gallery}/Galeria/kolenda{/gallery}
Odsłony: 2252