Projekt i wykonaniee: M. Papuga

Tydzień misyjny w ramach ŚDM za namib_250_0_16777215_00_images_stories_2016_sdm_DSC_8364.JPG

Za nami wspaniałe dni Tygodnia Misyjnego w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016.

W czwartek, 21 lipca w późnych godzinach wieczornych młodzi Francuzi  przybyli do Parafii pw. św. Idziego w Zakliczynie, skąd rodziny z Brzozowej zabrały ich na nocleg do siebie. Jedenastu pielgrzymów w wieku od 18 do 25 lat zostało przyjętych przez rodziny: Z. i B. Buratowskich (2), K. i Z. Gotfrydów (3), J. i T. Olszewskich (2), B. i M. Sochów (2) i B. i A. Szczepaników (2). Zadaniem gospodarzy był codzienny transport z i do Zakliczyna, śniadanie i kolacja oraz obiady w niedzielę i poniedziałek. Niestety, nie doszło do planowanego wcześniej powitania gości w kościele brzozowskim, ponieważ była zbyt późna pora, a pielgrzymi bardzo zmęczeni podróżą, która trwała ponad trzydzieści godzin.

W piątek, 22 lipca pielgrzymi w własnym zakresie pojechali  do Oświęcimia i Wadowic, gdzie mieli mszę św. Po powrocie udali się do rodzin, gdzie podjęto ich obiadokolacją.

W sobotę, 23 lipca po śniadaniu u rodzin odbyło się oficjalne powitanie pielgrzymów w naszej parafii. Po krótkim spotkaniu i modlitwie w kościele na placu przykościelnym nasi goście posadzili klon, który będzie pamiątką po ich pobycie w Brzozowej. Obok drzewa, na murze zamontowano tabliczkę, informującą o tym wydarzeniu, a wykonane przez p. S. i Ł.  Sochów.

Następnie o godzinie 11.30 w Domu Ludowym w Brzozowej wszystkich pielgrzymów z dekanatu zakliczyńskiego oraz wszystkich wolontariuszy podjęto obiadem w formie stołu szwedzkiego. Ponad 20 gospodyń z Brzozowej, Policht i Faściszowej przygotowało potrawy: różne gatunki mięs, żurek, krokiety, gołąbki, pierogi z przeróżnym farszem, barszcz czerwony, sery w różnej postaci, ziemniaki, surówki oraz wiele gatunków ciast. Spotkaniu, w którym wzięli udział, ks. S. Wojtas, Proboszcz Brzozowej, ks. P. Żaba, nasz Rodak,  p. B. Stasz, Wójt Gminy Gromnik, p. W. Żaba, radny Brzozowej, towarzyszyła radosna, pełna młodzieńczego entuzjazmu atmosfera. Naszym tłumaczem była p. Ewa Wójcik, brzozowianka, mieszkająca obecnie w Belgii.

Po obiedzie wszyscy pielgrzymi otrzymali pamiątkowe rzeźby wykonane przez p. A. Cichońskiego oraz album „Cztery pory roku” ukazujący piękno naszej ziemi. Obie te pamiątki zostały sfinansowane przez Gminę Gromnik. Natomiast materiały promujące Ziemię Tarnowską podarowało Starostwo Powiatowe.

O godzinie 13.30 nastąpił wyjazd na Diecezjalne Spotkanie Młodych w Starym Sączu. Tam uczestnicy wzięli udział we Mszy św. pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej, biskupa Andrzeja Jeża. Po nabożeństwie rozpoczął się festiwal młodości – niezwykłe święto młodych z całego świata. Na placu przed ołtarzem papieskim powiewały flagi ze wszystkich kontynentów, dał się słyszeć śpiew we wszystkich językach, można było podziwiać afrykańskie, amerykańskie, azjatyckie i inne tańce. Do Brzozowej Francuzi dotarli po godz. 23.00.

W niedzielę, 24 lipca po rodzinnym śniadaniu, nasi goście uczestniczyli w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem ks. P. Żaby z udziałem ks. Proboszcza i o. B. Noska FM. Msza odprawiana była w językach polskim i francuskim, pielgrzymi uczestniczyli w niej aktywnie, włączyli się w część liturgiczną i w modlitwę wiernych. Ks. Piotr wygłosił kazanie w dwóch językach. Nabożeństwo zostało wzbogacone występem grupy „Śpiewem chwalmy Pana”, podczas którego nie mogło zabraknąć hymnu ŚDM.

Po sumie rodziny podjęły gości tradycyjnym polskim obiadem niedzielnym, przed którym, tak jak i przed innymi posiłkami, nie zabrakło modlitwy w dwóch językach. Francuzi uczyli brzozowian modlitwy przed jedzeniem w formie śpiewanej.

Po obiedzie rozegrano mecz Francja (Marsylia) – Polska (Brzozowa) na gromnickim orliku. Ileż było emocji! Wynik był satysfakcjonujący dla obu stron – 7:7.

O godz. 17.00  w Zakliczynie odbyło się spotkanie wszystkich pielgrzymów oraz goszczących ich rodzin na wspólnej zabawie w ogrodach plebańskich w Parafii pw. św. Idziego. Nie zabrakło tańców, śpiewu oraz meczu Marsylia – Zakliczyn (2:0) a także poczęstunku. Goście powrócili do rodzin po godz. 22.00.

Poniedziałek, 25 lipca był ostatnim dniem pobytu Francuzów w Brzozowej. Po śniadaniu chętni z rodzinami wyjechali do Jamnej, a następnie wszyscy spotkali się w Domu Ludowym na wspólnym obiedzie. Wtedy też wręczono gościom książki w języku francuskim o św. Faustynie i św. Janie Pawle II pt. „Świadkowie Miłosierdzia”.

Następnie goście i rodziny przyjmujące udali się do Zakliczyna, gdzie uczestniczyli we Mszy św. w języku francuskim z udziałem księży z parafii podejmujących pielgrzymów, a więc z Brzozowej i dwóch parafii zakliczyńskich.  Wyjazd do Krakowa  nastąpił o 13.30 z parkingu przy Parafii pw. św. Idziego, ale poprzedziło go serdeczne pożegnanie. Niektórym z oczu pociekły łzy. Była to oznaka nie tylko żalu z powodu rozstania, ale i radości, że nastąpiło coś wielkiego, coś, co świadczy o tym, że jesteśmy jedną wielką rodziną w Chrystusie i nie ma znaczenia, że jesteśmy w różnym wieku, mówimy w różnych językach – jeden jest język miłości, a takim się wszyscy porozumiewali. (KG)

Poniżej prywatna refleksja uczestnika ŚDM:

„Bo nikt nie ma z nas tego, co mamy razem. Każdy wnosi ze sobą to co ma najlepszego. Zatem, aby wszystko mieć, potrzebujemy siebie razem.” Pragnę z całego serca podziękować Wszystkim i Każdemu z osobna za współtworzenia tych 5 wspaniałych, niezapomnianych dni! Dokonaliśmy czegoś niesamowitego: ofiarowaliśmy miłość, otrzymaliśmy… miłość! Pytamy siebie często o co chodzi w życiu? No więc właśnie o to chodzi! O MIŁOŚĆ !!! Dziękuję Wam za nią! (anonim)

Zobacz zdjęcia.

Odsłony: 1817