Projekt i wykonaniee: M. Papuga

Święto Pojednania na Jamnej

b_250_0_16777215_00_images_stories_2012-13_jamna_DSC_0317.JPGNiedaleko Brzozowej leży położona malowniczo Jamna. W czasie drugiej wojny światowej wioska została zniszczona, jednak obecnie, głównie dzięki działaniom dominikanina o. Jana Góry coraz bardziej  się rozwija, znana jest już w całej Polsce. Tam podczas II wojny światowej mieszkańcy (podobnie jak w Brzozowej) pomagali partyzantom skupionym w Batalionie AK „Barbara”.

W czwartek 15 sierpnia 2013 r. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  na Jamnej odbyło się Święto Pojednania. Spotkali się tam kombatanci, posłowie, samorządowcy i mieszkańcy Jamnej oraz okolicznych miejscowości. Na uwagę zasługuje obecność  pułkownika Jerzego Pertkiewicza, który po rozpoczęciu akcji AK pod kryptonimem „Burza” trafił do 16 pułku piechoty Armii Krajowej, gdzie był dowódcą plutonu 3. kompanii strzeleckiej "Regina" w batalionie "Barbara". Latem i jesienią 1944 uczestniczył w operacjach partyzanckich w ramach akcji "Burza" w obwodzie tarnowskim, walczył w okolicach wsi Dobrocin, Gilowa, Jamna, Joniny, Machowa, Podlesie, Polichty, Rzepiennik Strzyżewski, Zalasowa, Żurowa. Obecnie mieszka w Tarnowie.

 

Święto Pojednania rozpoczęło się o 10:15 wspomnieniami o wydarzeniach dotyczących pacyfikacji wsi i rozegranej tam tragedii. Potem delegacje samorządowe, wojskowe, młodzieżowe złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem poległych.

Następnie wszyscy zebrani uczestniczyli w uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem o. Jana Góry. Homilię wygłosił ks. Manfred Deselaers. Jest katolickim księdzem, który choć należy do niemieckiej diecezji Aachen, to od dwudziestu lat pracuje w Polsce, w Oświęcimiu, gdzie wspólnie z ks. Janem Nowakiem prowadzą Centrum Dialogu i Modlitwy powołane przez kard. Franciszka Macharskiego. Ksiądz Manfred jest też autorem pracy doktorskiej „Bóg a zło” oraz twórcą serii „Dialog u progu Auschwitz”, na tomy której składają się teksty z wykładów, seminariów, dni studyjnych i rekolekcji w Centrum Dialogu i Modlitwy. Ksiądz Manfred wraz z Polską Radą Chrześcijan i Żydów, która uhonorowała go tytułem „Człowiek Pojednania”, od lat apelował i zabiegał o to, by Międzynarodowa Rada Chrześcijan i Żydów przywiozła swoich członków na doroczną konferencję właśnie do Oświęcimia.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości wszyscy zebrani zostali zaproszeni przez o. Jana Górę do świętowania na wzgórzu jamieńskim na terenie ośrodka św. Jacka.

{gallery}2012-13/jamna{/gallery}

Odsłony: 1845