Projekt i wykonaniee: M. Papuga

Odpust parafialny w Brzozowejb_250_0_16777215_00_images_stories_Odpust_dsc_0706.jpg

17 lipca 2011 r. w niedzielę odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Matka Boża Szkaplerzna (obok św. Mikołaja Biskupa) jest bowiem patronką naszej Parafii.

Sumę odpustową odprawili ks. Stanisław Kołodziej z Dębicy oraz nasz rodak, ks. Piotr Żaba MS.  Ks. Stanisław w swoim kazaniu zwrócił uwagę na istotę Szkaplerza i jego budowy.
„Szkaplerz jest znakiem obecności Jezusa i ufności w skuteczne orędownictwo Maryi. Te dwa kawałki materiału, które okrywają plecy i piersi mają ogromne znaczenie. Można powiedzieć, że ktoś stoi za moimi plecami, ktoś bardzo mocny, kto nie pozwoli mnie skrzywdzić - to Maryja. Szkaplerz wskazuje również na krzyż, jaki każdego dnia mamy podejmować” – mówił ks. Kołodziej
.

Pojęcie

Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca Chrystusa i świętych

Historia

W pierwszych wiekach ze względu na brak wolności religijnej chrześcijanie nie budowali świątyń, lecz spotykali się w domach. Od IV w. zaczynają pojawiać się kościoły, często w miejscu męczeńskiej śmierci chrześcijan lub nad ich grobami, a więc gdzie istniał kult świętych. Jeśli to nie było możliwe, troszczono się, by w kościele znajdowały się przynajmniej relikwie. W ten sposób kościoły zyskiwały swoich patronów. Dzień, w którym w liturgii wspominano owego patrona, stawał się świętem kościoła i parafii z nim związanej. Wraz z rozwojem nauki o odpustach dołączono możliwość ich zyskiwania w dzień święta patronalnego danego kościoła, a sama uroczystość zyskała miano odpustu parafialnego.

Współczesność

Obecnie odpusty parafialne kojarzą się z zewnętrzną otoczką, na którą składają się wydarzenia religijne (suma odpustowa, strojenie kościoła, procesja), ale także cała otoczka w postaci festynu, kramów z zabawkami i słodyczami itp. (stąd np. zwroty typu "kupić coś na odpuście", "odpustowy" w znaczeniu "tandetny, o małej wartości"). Jest to w pewnym sensie nawiązanie do pochodzenia owego święta, tym niemniej często zatraca ono charakter duchowy. Zapewne dlatego w kazaniach tego dnia przypomina się wiernym o samym patronie oraz o możliwości zyskania odpustu. Ażeby ułatwić świętowanie, wolno obchód liturgiczny ku czci patrona przenieść na najbliższy dzień wolny, np. na niedzielę po właściwym wspomnieniu.

 

{gallery}/Odpust{/gallery}

Odsłony: 2134