23 czerwca obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. To jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele Katolickim. W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej, natomiast w Kościele Unickim - synod zamojski w 1720 r. W Kościele Katolickim w Polsce pod koniec XIV w. święto Bożego Ciała było obchodzone już we wszystkich diecezjach. Było ono zawsze zaliczane do świąt głównych. Od końca XV w. przy okazji tego święta udzielano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Konferencja Episkopatu Polski zmodyfikowała 17 lutego 1967 r. obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym ołtarzu oraz czytania ewangelii tematycznie związane z Eucharystią.
W Brzozowej w tym dniu licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście wzięli udział we Mszy św. i procesji do czterech ołtarzy. Uroczystościom przewodniczył proboszcz Parafii, ks. Stanisław Wojtas.
Ołtarze Bożego Ciała wykonywane i zdobione są tradycyjnie przez wiernych. Zwyczajowo zdobione są zielonymi gałązkami brzozowymi oraz kwiatami. Według dawnych wierzeń gałązki te miały magiczną moc. Ochraniały one domy przed piorunami oraz złymi mocami, dlatego też parafianie, wracając z kościoła, odłamują gałązki brzozowe i niosą do swoich domów.
Procesja Bożego Ciała - fotoreportaż Damiana Wróbla.
Odsłony: 1885